ІСТОРІЇ КУТОЧКУ ГОРОДИЩИНИ -  СЕЛИЩА ЦВІТКОВЕ.......

На  благословенній черкаській землі на рівнині між невеликими притоками Тясмину -  Гнилим Тікичем та Вільшанкою в зелені садів красується своїми рівними вулицями, блиском залізничних колій, мереживом електроліній наймолодше робітниче селище Городищини з ліричною назвою Цвіткове.  Історія Селища нерозривно пов*язана із залізничною станцією. Відомо, що залізниця Знам*янка - Фастів /через Цвіткове/ була здана в експлуатацію графом Бобринським у 1876 році. Проклала її французька компанія. У цьому ж році було побудовано приміщення станції, маленьке депо, їдальню і чотири невеликих житлових будинки.  Станція названа за прізвищем поміщика, який володів навколишніми землями, - Цвіткова Митрофана Антоновича.

У 1896 році була прокладена залізнична лінія на Христинівку, побудовано транзитний парк, казарму.  Ішли роки, станція розбудовувалася, зростав вантажно - та пасажиропотік, і з 1913 року Цвіткове - вузлова станція із залізничною лінією, яка сполучає Знам*янку - Цвіткове - Фастів і Цвіткове - Вапнярку.    З 1918 року в степу понад колією починають виростати садиби залізничників, які приходили працювати на станцію з навколишніх сіл. Так виникло поселення, якому дали назву Хутір Свобода Калинівської сільської ради. У 1923 році відкривається початкова школа, а трохи згодом, у 1927 році - семирічка. Згодом було збудоване нове Депо з просторими цехами, поворотним кругом і складом паливно - мастильних матеріалів. Відкрилася амбулаторія, склад матеріалів "Бакалія"

Будується, квітне, розвивається молоде робітниче поселення, та мирну працю залізничників перервала війна. Станція стала місцем жорстоких бомбардувань та боїв. Вороги надавали великого значення цьому залізничному вузлу, адже тут перехрещувалися важливі залізничні магістралі.    Більше 60 жителів Хутора Свободи пішли на фронт, 33-е не повернулися до рідних домівок, 42 відзначено урядовими нагородами.   Довгождане визволення прийшло у лютому 1944 року. У боях за селище загинуло 56 воїнів. Їх останки було перенесено в братську могилу, де встановлено пам*ятники, а загиблим цвітківчанам - Обеліск Слави.

У повоєнний час населення Хутора Свобода зростало, і в січні 1961 року його було перейменовано у робітниче селище Цвіткове.    У післявоєнний період залізниця потребувала більше робочих рук, тож збільшилась і кількість населення. Відкрилася залізнична поліклініка, лікарня із стаціонаром на 10 ліжок, пологовий будинок, а згодом і аптека. Запрацював дитячий садочок , цент культури і дозвілля,  будинок для відпочинку локомотивних бригад  з кімнатою матері і дитини. Невдовзі так поселення розрослося, що його вже важко було назвати хутором, тож у 1961 році було вирішено перейменувати хутір Свобода у робітниче селище Цвіткове з власною сільською радою. Першим головою був Одарій Пантелеймон Федорович, саме за його ініціативи була збудована нова середня школа.

У 2003 році коли прокладалася швидкісна магістраль Київ - Дніпропетровськ була здійснена докорінна реконструкція залізничної станції. За сучасними технологіями збудований новий залізничний вокзал.     У 2006 - 2007 рр. за ініціативи та кошти громади селище було газифіковане.    Зараз у селищі проживає 1042 жителі, працює школа, збудована у 1965 році,  відділення поштового звя*зку , дитячий садочок " Калинка ", центр культури і дозівілля, амбулаторія, аптека, філія Ощадбанку, Бригадний будинок, бібліотека при Будинку культури, музей історії селища Цвіткове, який знаходиться в Цвітківській ЗОШ, На території селища функціонує 8 структурних підрозділів Одеської залізниці. Найбільша з них - Колійно- машинна станція - 129 та залізнична станція.       В першу неділлю серпня Цвітківчани відзначають День народження селища Цвіткове.      Локомотивне Депо сьогодні називається "Цвітківським голівудом", яке являється єдине в Україні з діючими раритетними паравозами, що приваблює кінорежесерів. Тут знімалися відомі сцени до фільму " 1941 ",  "Матч " з Сергієм Безруковим,  "Кобзарі ".